Üstün İnsan-1


Dr. Murat Yürükcü

Dr. Murat Yürükcü

28 Nisan 2021, 09:39

Sevgi ve saygılarımla, merhabalar dostlar.

Geçen hafta sizden gelenler üzerinde durup malum pandemi koşulları nedeniyle,  çocukların sınavlarla ilgili kaygı ve heyecanları soruluyordu.

Geçtiğimiz hafta ‘Sınav Psikolojisi’ başlığıyla yazdım.

 İlginiz, alakanız ve yorumlarınız için teşekkür ederim.

Gelelim bugünümüze.

Önce pandemiye ilgili düşündüğüm birkaç noktanın altını çizeyim.

Dün akşam artan vakalar nedeniyle Ramazan bayramı sonuna kadar yaklaşık 3 haftalık kapanmadan bahsediliyordu.

Bu dertten toplum olarak kurtulmanın yolu, koruyucu sağlık tedbirleriyse yani en iyisi hiç yakalanmamak ise bence çok geç bile kalındı.

Hafta sonlarını yasaklarsın, iki günlük alışverişini yapar her aile, sorun olmazdı.

Tabi ki bir de herkesin uyması.

Siyasetçilerden, yöneticilerden, gazetecilerden herkese kadar…

Kapanma süreci boyunca her şeyi tepeden tırnağa düşünmek şartıyla.

Kısacası, devlet devletliğini, vatandaşta vatandaşlığını doğru yaptığı sürece sorun kalmaz.

Başka çaremiz kalmadı. Lütfen kurallara uyalım.

***

Dostlarım, İnsanın bilgeliğe ulaşması, olgunlaşması yani insan-ı kamil olabilmesi için bir çok yol, yöntem anlatılabilir.

 Bunlardan biri çılgın filozof Nietzche’dir.

Kendince üstün insanı anlattığı ‘Böyle buyurdu Zerdüşt’  adlı eserinden bir bölümle sizi baş başa bırakayım.

Haftaya da kısmetse değerlendirmelerimi yazarım.

Diğer türlü çok uzun bir yazı olurdu.

Neyse buyrun bakalım.

Otuz yaşında dağa çıkan, 10 yıl tefekkür eden, 40 yaşında geri dönen Zerdüşt, güneşle konuşur:

Ey büyük yıldız, senin mutluluğun neye yarardı, ışığını verdiklerin olmasaydı?” diye seslenerek insanlara hakikati müjdelemek üzere dağdan iner.

Ormanda insanlardan ümidini kesmiş ve inzivaya çekilmiş bir ihtiyar ile karşılaşır. Zerdüşt bu isteğinden vazgeçirilmeye çalışılsa da “İnsanları seviyorum. Onlara bir hediye götürüyorum.” diyerek yoluna devam eder.

 Karşılaştığı ilk topluluğa ise şöyle seslenerek başlar tebliğine:

“Size üstün-insanı öğretiyorum. İnsan aşılması gereken bir şeydir. Onu aşmak için ne yaptınız? (… ) İnsan bir iptir ki hayvanla üstün-insan arasına gerilmiştir.

 Uçurumun üstünde bir ip. Tehlikeli bir öteye-geçiş, tehlikeli bir yolda-oluş, tehlikeli bir geriye-bakış, tehlikeli bir ürperiş ve duraksayış.

 İnsanı büyük kılan, onun hedef değil, köprü oluşudur.

 İnsanın sevilecek yanı bir geçiş ve batış oluşudur. Severim batmaktan başka yaşam bilmeyenleri, çünkü onlardır öteye gidenler. Severim büyük küçümseyenleri, çünkü bunlardır büyük hürmetkârlar ve karşı kıyıya duyulan özlemin okları.

Severim batmak ve kurban olmak için, yıldızların ötesinden bir neden beklemeyenleri, toprak bir gün üstün-insanın toprağı olsun diye kendilerini toprağa kurban edenleri.

Severim idrak etmek için yaşayanı ve gelecekte üstün-insan yaşasın diye idrak etmek isteyeni. Böylece kendi batışını ister o.

 (…) Severim ruhu dolup taşanı, bu yüzden kendisini bile unutanı ve her şeyi içinde barındıranı, böylece batışı her şeyi olur onun. Severim ruhu ve kalbi serbest olanları, böylesinin kafası, yalnız kalbinin kabıdır. Fakat kalbi onu batmaya sürükler. Severim insanların üstünde asılı duran kara buluttan tek tek düşen ağır damlaları. Yıldırımın yaklaştığını haber verirler ve öylece yok olurlar. Bakın, ben bir yıldırım habercisiyim ve bulutun ağır bir damlası, bu yıldırımın adı: üstün-insan.”

Halk dinlemiş gibi yapar, ama aldırmaz ve anlamaz.

Umduğunu elde edemeyen Zerdüşt, önce muhatabı olan insanı tanımaya ve tanımlamaya karar verir. İnsanlara ideal olanı anlatarak değil, onlara ayna tutarak hakikati anlatmalıdır. Kendi içinde bulundukları zilleti çarpıcı bir dille aktarırsa istenilen etkiyi yaratacağını umar. Çizdiği idealin karşısında onun zıddı olarak en hakir durumda olan son-insanı konumlandırır.

İçinde bir (Chaos) karmaşa ve kargaşa taşımayan son-insan umutsuz ve mutsuzdur oysa‚ “İçinde daha hercümerç olan dans eden bir yıldız doğurabilecektir.”

Kendi krizini fırsata dönüştüren özlenene kavuşacaktır.

İnsanların helakına günah zannettiklerinden ziyade kendilerini aşmaya ve bulmaya engel olan rehavetleri sebebiyet verecektir. Bu alışkanlığa dönüşmüş rehavetin panzehiri ise üstün-insanın çılgınlığı ile aşılanmak olacaktır.

Ve konuşması halk tarafından kesilir…

Haftaya devam ederiz kısmetse. Sağlıcakla kalın.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.