Vali Yavuz ve Başkan Büyükakın, Nuh Çimento Taş Ocağına Dur Demeli


İsmail Kahraman

İsmail Kahraman

17 Eylül 2020, 10:42

Dilovası Çerkeşli ve Tavşancıl bölgesini tehdit eden ve TOKİ tarafından Köseler Köyü’ne yapılan, binlerce toplu konutu toz altında bırakacağı açıklanan taş ve mıcır ocağı genişleyecek… Bölge ile ilgili muhtarlar harekete geçti.

12 mahalle muhtarı tarafından, Çerkeşli Köyü’nde yapılan basın açıklaması kamuoyunda büyük yankı yaptı.

İhlas Haber Ajansı tarafından yapılan habere, ulusal basın da geniş yer verdi.

Muhtarlar, devlet yetkililerini göreve davet ederek, Nuh Çimento’nun ocak genişleteceği alanda Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın inceleme yapmasını istiyor.

Dilovası Muhtarlar Derneği tarafından yapılan açıklama ve muhtarların şikayetlerinin yer aldığı haber linklerini sizlerle paylaşıyorum.

https://www.ozgurkocaeli.com.tr/video/5449563/nuh-cimentonun-o-karari-bir-ilceyi-ayaga-kaldirdi

https://www.kocaelibarisgazetesi.com/haber/amp/132346

https://m.haberturk.com/kocaeli-haberleri-amp/80868334-nuh-cimentonun-o-karari-bir-ilceyi-ayaga-kaldirdi12-mahalle-muhtari-nuh-cimantoya-ait-tas

***

Muhtarların Şikâyeti İle İlgili Gebze Gazetesi’nde Yer Alan Haberimiz

Muhtarlar, Nuh Çimento’yu Cumhurbaşkanı’na Şikâyet Edecek

‘’Ölmek İstemiyoruz’’

Dilovası Muhtarlar Derneği Başkanı ve Çerkeşli Mahallesi Muhtarı Aytaç Erdem başkanlığında, bölgedeki mahalle muhtarları Çerkeşli’de bir basın toplantısı düzenleyerek Nuh Çimento fabrikasını protesto ettiler.

Nuh Çimento fabrikasının yeni kireç ocağı açmasına karşı tepkiler devam ediyor. Çevre yerleşkelerin muhtarları bir araya gelerek bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda muhtarlar şikâyetlerini açıklayarak yetkililerin Nuh Çimento’ya dur demesini istedi. Basın toplantısına; Dilovası Çerkeşli doğumlu Gebze Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.  Dr.  Numan Akdoğan, Dilovası Belediyesi Muhtarlıklar Müdürü Mehmet Turak, Dilovası Muhtarlar Derneği Başkanı ve Çerkeşli Mahallesi Muhtarı Aytaç Erdem, Demirciler Mahallesi Muhtarı Şahin Kot, Fatih Mahallesi Muhtarı Şeref Düzgün, Diliskesi Mahallesi Muhtarı Mehmet Özay, Tavşancıl Mahallesi Muhtarı Kenan Keleş, Köseler Mahallesi Muhtarı Selami Toklar, Mimarsinan Mahallesi Muhtarı Alaattin Durmuş, Orhangazi Mahallesi Muhtarı Ebubekir Özavcı, Kayapınar Mahallesi Muhtarı Mehmet Kara, Turgut Özal Mahallesi Muhtarı Vacip Mengübeti  katıldılar.

“Taş ocakları kabul edilemez”

Dilovası Muhtarlar Derneği Başkanı ve Çerkeşli Muhtarı Aytaç Erdem toplantıda basın bildirisi okudu. Bildiride şu ifadeler yer aldı; 

“İlçemizde 9 adet liman 6 adet OSB bulunmaktadır. Bizler sanayiye de sanayiciye de karşı değiliz. Güçlü bir Türkiye için hepsi lazım gelmektedir. Ama sağlıklı bir toplum da lazım gelmektedir. Onun için bizler burada yaşayan toplumun sözcüleri olarak toplumun sağlıklı yaşaması için elimizden geleni yapacağız. Çevre ve şehircilik bakanımız burada bulunan kömürcüler OSB’nin kaldırılacağının müjdesini verdi. Yerine 1500 tane TOKİ konutu yapacağını söyledi. Bunlar yapılırken taş ocaklarının gelmesi ve genişletilmesi kabul edilemez.”

“Halkın tepkisiyle toplantı iptal oldu”

Toplantıda Dilovası muhtarlarının Nuh Çimento’yu başta Cumhurbaşkanı olmak üzere devlet yetkililerine şikâyet ettikleri dilekçe gündeme geldi. Dilekçenin içeriğinde ise şu ifadeler yer alıyor;

“KONU: Nuh Çimento A.Ş.’nin Yerleşim Yerlerine Yakın Yeni Tesis Projesi Hk.

Nuh Çimento A.Ş.’nin Dilovası’nın Çerkeşli, Köseler, Tepecik ve Tavşancıl mahallelerine çok yakın bir mevkide yeni bir sahada kırma, eleme ve yıkama tesisi kapasite artışı projesi düzenlediği anlaşılmaktadır. Bu amaçla, 10.09.2020 tarihinde Dilovası sakinlerine yeterli bilgilendirme yapılmadan bir Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı yapılmak istenmiştir. Ancak zaten çevre sorunlarıyla yıllardır mağdur olan Dilovası halkının haklı tepkileriyle toplantı iptal edilmiştir.

“Nuh Çimento halk sağlığını tehdit ediyor”

Şu an altı farklı organize sanayi bölgesine (OSB) ev sahipliği yapan Dilovası ilçesi sınırlarında birçok sanayi kuruluşu üretim yapmaktadır. Kamu kurumlarımızın denetimi ve halkımızın duyarlılığıyla bunların bir kısmının çevreye verdiği zararların önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Bu kapsamda, Dilovası halkının sağlığı için artık çok büyük tehdit hâline gelen Kömürcüler OSB’nin ve Çöp Arıtma Tesisi’nin kaldırılmasına karar verilmiştir. Bu konudaki hassasiyetleri ve destekleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Dilovası Kaymakamlığı ve Dilovası Belediyesi gibi kamu kuruluşlarımızın yanı sıra, sivil toplum örgütlerimize ve halkımıza müteşekkiriz. Nuh Çimento A.Ş.’nin Dilovası’ndaki yerleşim yerlerine çok yakın bir konumda ve çok geniş bir yeşil alanda kapasite artırımına gitmek istemesi Dilovası halkının sağlığını tehdit eden bir gelişmedir.

“Dilovalılar maske ile yaşamak istemiyor”

Söz konusu bölge yerleşim yerlerine çok yakın olduğu gibi Dilovası’na hâkim yüksek bir mevkidir. Dolayısıyla planlanan tesisteki tozların, parçacıkların Dilovası’nın her yerine yayılacağı ve insanların bu kirli havayı solumak zorunda kalacağı çok açıktır. Dilovası halkı bu acı tecrübeyi Kömürcüler OSB ile yaşamış ve maalesef hâlâ yaşamaya devam etmektedir. Bu durumun insan sağlığına olumsuz etkisi bilimsel çalışmalara ve araştırma raporlarına konu olmuştur. Dilovası halkı hayatının sonuna kadar maske ile yaşamak istememektedir. Bu sebeple, Dilovası halkının sağlığını tehdit eden söz konusu projenin önlenmesi için Dilovası Kaymakamlığı’nın Kocaeli Valiliği ve ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunmasının çok faydalı olacağını düşünüyoruz."

Prof. Dr. Numan Akdoğan, basın toplantısında Gebze Gazetesi’nin canlı yayına katıldı. Aşağıdaki linke tıklayarak yayını izleyebilirsiniz.

https://www.facebook.com/gebzeningazetesi/videos/793073631466681/?vh=e&extid=0Q1PiL6FzXXrFKEg&d=n

İhlas Haber Ajansı’nın ulusal basına servis ettiği haberin linkini sizlerle paylaşıyorum;

https://www.iha.com.tr/haber-nuh-cimentonun-o-karari-bir-ilceyi-ayaga-kaldirdi-866837/

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.