YASAK AMA KİME GÖRE?


Hakan AVCI

Hakan AVCI

21 Nisan 2021, 09:30

"Çalışmaktan başka her şey yasaklanmıştı: Sokakta yürümek, eğlenmek, şarkı söylemek, dans etmek, buluşmak, her şey yasaklanmıştı."

Bu kelimeleri ilk önce Fransız bir milletvekili hepimizin sıklıkla kullandığı internet üzerinden tweetledi. Yükselen tepkiler üzerine bunu silmek zorunda kaldı.

Nedeni oldukça ilginçti!

Birçok kaynakta bu cümlenin George Orwell'un 1984 adlı romanında geçtiği iddia edildi. Ama öyle değildi!

Açıkçası kaynağı belli olmayan bu cümleler tartışmaya neden oldu.

Konumuz elbette bu değil!

Özellikle alıntı yapmamın nedeni, bu sözlerin tam da bulunduğumuz durumu yansıtması!

Neredeyse 18 aydır Dünya kaynağı bile belli olmayan bir virüs nedeniyle kıskaç altında. Bu gizli ve sinsi düşman binlerce insanın ölümüne neden oldu. Olmaya devam ediyor!

3. Dünya savaşı ile ilgili endişeler yükselirken dünya bu virüsle savaşmaya başladı. Hepimizin ortak düşmanı aynı oldu. Kovit-19!

Daha uzunca bir süre bu düşmanlı savaşmaya devam edeceğiz. Virüsü alt etmek için çaba harcayacağız.

Ama bu virüsle savaşırken cepheyi tam anlamı ile oluşturmak, karşı saldırıya geçmek ve düşmanı yok etmek gibi bir hedefimiz olmalı!

Alınan tedbirlerin yasaklamaların tamamı bu nedenle yapılıyor.

Ama görünen o ki alınan tüm yasaklara karşın birey olarak hepimiz bir yöntemini buluyor ve yasakları deliyoruz.

Hani derler la, “Yasaklar delinmek için vardır!”

İçimizdeki militanist yapının yasaklara karşı tepkisel bir yaklaşımı elbette var. Özgürlüklerimize karşı yapılan her dayatma içimizdeki isyanı büyütür. Yasağa karşı bir tepki oluşur!

Ancak, bu yasak özgürlüklere yönelik bir yasaklama değil! Aksine hayat kurtarmak, yaşam kalitemizi artırmak ölmemizi engellemek için konulmuş yasaklar.

Hem kendimizi hem de kendimizden toplumu koruyacağız.

Ne yazık ki bizler bu işi yeterince ciddiye almıyoruz. Hafta sonunda ellerimi başımın arasına alıp düşündüm! Eşimin çalıştırdığı işyeri aylarca kapalı kaldı. Kendi yağımızla kavrulduk. Yasaklara riayet ettik. Önce kendi sağlığımızı koruduk yasaklara uyarak başkalarının sağlığını da riske atmadık. Şu anda işyeri yine müşteriye kapatıldı! Gel al veya sipariş taleplerine göre ayakta kalmaya çalışıyor. Zorlu ve çetin bir süreci sıkıntıya damarlarımızda hissederek atlatmaya çalışıyoruz.

Hafta sonunda yüzlerce insanın yasak saatinde dışarıda olduğuna şahit oluyoruz. Yüzlerce araba içinde binlerce insan vızır-vızır dolaşıyor. Marketler ağzına kadar insan dolu! Sanki bütün alış-verişi yasaklı güne denk getiriyoruz.

Diyeceksiniz ki önlem ve ceza var!

Takıntım tam da bu noktaya!

Polisiye önlemler alarak, uygulama noktaları kurarak, ceza keserek bu işi çözmek mümkün değil!

Önce bizlerin yasaklara saygı duyması gerekir. Gerçekten ihtiyacı olan dışarıya çıkabilir. Veya çıkmalıdır.

Bu durum, “Çağ atladık, evrensel ufuklarımızı geliştirdik, bilgi çağını yakaladık” diyen bizlere hiç yakışmıyor. Yaşadığımız bu manzaralar 3. Dünya ülkelerini bile geride bırakıyor. Umursamazlık- bize bir şey olmaz- salgında neymiş-bize sökmez-aşı kısırlık yapar-bize çip takıyorlar- maske takmama özgürlüğünü kullanıyorum- tarzı söylemler virüsün etkilerini derinleştirmekten başka bir işe yaramıyor.

Birey olarak kendimiz önlem almadığımız bu süreçte yaşam şeklimizi değiştirmediğimiz taktirde yasaklar genişleyerek devam edecek.

Yasak-tedbir-önlem siz nasıl düşünürseniz düşünün sonuç itibari ile hepsi aynı kapıya çıkıyor!

Ne yazmıştık?

"Çalışmaktan başka her şey yasaklanmıştı: Sokakta yürümek, eğlenmek, şarkı söylemek, dans etmek, buluşmak, her şey yasaklanmıştı."

Yasakların kaldırıldığı sağlıklı günlerce buluşmak dileğiyle gelin önce kendimiz ve ailemiz için bir adım atalım!

Sokağa çıkma yasaklarına uyalım!

Maskemizi takalım!

Sosyal mesafemizi koruyalım!

Zorunlu olmadıkça evimizden çıkmayalım.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.