Sayfa Seç

‘Dijital Eğitim’de de Bahçeşehir Koleji

‘Dijital Eğitim’de de Bahçeşehir Koleji
reklâm

Yazar hakkında

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER)  Başkanı Prof.Dr.Levent Eraslan ile Darıca Bahçeşehir Koleji’nde, özel okullarda ve eğitimde dijitalleşme konusunda bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte o keyifli söyleşiden yansıyanlar;

BAHÇEŞEHİR’DE DİJİTAL EĞİTİM KÜLTÜRÜ VAR 

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi’miz  Ankara’da 26 profosörden oluşan bir bilim kuruluna sahip. Ülkenin birçok bölgesinde okullarımız ve yöneticilerine, öğretmen kadrolarına dijital yetkinlik eğitimi vermekteyiz.  Bahçeşehir Koleji’nin dijital eğitimde yıllar öncesinden gelen bir geleneği var. Bu geleneğinde mimarı ,dijital eğitimin lideri olarak tanımladığımız, okullarımızın kurucusu sayın Enver Yücel’dir.  Dijital eğitim kültürü olan bir okuldan bahsediyoruz. Bu kolay bir süreç değil, ciddi bir yatırım ister. Görünen şu ki; Gelecek neslin eğitiminde ,değişen öğretmen vurgusunda bu dijitalleşme çok büyük rol oynayacaktır. Türkiye’nin her bir tarafını geziyoruz .Dijital eğitimde olan liderliği konusunda Bahçeşehir Kolejini’nin çok önemli bir görev üstlendiğini görüyoruz. Pandemi sürecine, kamu dahil bir çok eğitim kurumu hazırlıksız yakalandı. Bu kurumun avantajı, bunu yıllar önce öngörüp, kurgulayıp, sisteme sokmasıdır. Bu yüzden oldukça önemli bir fark görüyoruz.

DİJİTAL EĞİTİMDE ANNE BABALARIN DA EĞİTİLMESİ GEREK

Bir eğitim kurumunda dijital eğitimin yetkin olmasının dört aracı var. Öğrenci ,öğretmen ,anne-baba ve alt yapı. Alt yapı yoksa herhangi bir şekilde bizim dijital eğitim yapmamızın mümkünatı yok .Öğretmenlerin ciddi bir şekilde eğitilmesi gerekmektedir. Bu konuda Bahçeşehir Koleji çok büyük mesafe kaydetmiştir. Geçen sene bu alanda onlarca eğitim verdirmiştir .Anne babanın da bu konuda eğitilmesi gerekmektedir. Yine bu süreçte öğrencinin motivasyonu, derse katkısı ,evde tekrar yapması gibi aslında çok da  kolay olmayan bu süreci ,okulumuz bugüne kadar başarılı bir şekilde sergilemiştir. Burada öğretmenlerimize de önemli görevler düşmekte; Binlerce yıl öncesinden ünlü düşünür Konfiçyus “ İyi bir öğretmen olmanın temel şartı,yaşam boyu iyi bir öğrenci olmaktır” demiş. Bu yüzden öğretmenlerimiz asla ve asla gelecek süreçlerden korkmamalı, kendilerini geliştirmelidirler. Madam Curie’de gördağünüzden değil görmediğinizden korkun’ demiş. Bunu anlamak için öğrentemnelirimiz  bu süreçte değişen meslek sonrası kendilerini Web 3.0’a Web 4.0’a hazırlamaları gerek.  Kendilerini mutlaka daha ilerisine hazırlamaları gerekmektedir.”

SANAYİNİN İÇİNDE FEN VE TEKNOLOJİ LİSESİ 

Bahçeşehir Koleji ve GOSB içerisinde eğitim ve öğretime başlayan Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi ile ilgili Bahçeşehir Koleji Darıca  Kampüs Müdürü Çiler Sevinç gazetemize açıklamalarda bulundu. 2017 yılında eğitim ve öğretime açılan Darıca kampüsünde 1,5 yıl pandemi süreci yaşandığını, bu süreçte öğrencilerin  başarılı işlere imza attığını, kazanımlarında geriye gidiş olmadığını belirtirken“ Çünkü Bahçeşehir Koleji dijital alanda fark yarattı. Darıca ilk başta herkesin çekindiği bir lokasyondu. Biz de ilk başta bu tedirginliği yaşadık. Ama öyle olmadı ve okulumuz bu alanda bu bölgede adından sıkça söz ettirdi ve iz bıraktı” dedi.  

FEN VE TEKNOLOJİ LİSESİ ANA ELEMAN YETİŞTİRECEK

Darıca Kampüsünde kurulan Fen ve Teknoloji Lisemiz 2018 yılında faaliyete geçtiğini,  şu an nüfus yoğunluğu sebebi ile Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) içerisine taşıdıklarını belirten Kampüs Müdürü Çiler Sevinç,  “ Biz , Fen ve Teknoloji Lisesi olarak sanayi tesisleri için  ara eleman yetiştirmeyen, ana eleman yetiştiren fen ve teknoloji alanında uzman bireyler yetiştirecek bir okul hedefliyoruz. Türkiye’de örnek olacak bir okul olacak diye düşünüyoruz. Açıldığı zaman eminim çok güzel işlere imza atacaklar. Okulumuzdan yeni yeni Bayraktarlar çıkacaktır. Zira okulumuz öğrencileri TEKNOFEST’te hem ilçemizi hem İlimizi temsil ediyorlar. Fen ve Teknoloji Lisemizi GOSB’da ki yeni kampüsümüze taşıdık. Darıca kampüsümüzde Ana okulu, ilkokul ve  ortaokul devam edecek” dedi.

AİLEYİ EĞİTİMİN İÇİNE ALAN ‘ANA-BABA OKULU’ PROJESİ 

Bahçeşehir Koleji Darıca  Kampüs Müdürü Çiler Sevinç , Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Başkanı Prof.Dr.Levent Eraslan öncülüğünde, ‘Ana-Baba Okulu’ adlı  yepyeni bir proje başlattıklarını, bu projeyle ilgili olarak Gebze ve Darıca Milli Eğitim Müdürleri’ni ziyaret ettiklerini, istişarede bulunduklarını belirtti. Proje ile ilgili SODİMER Başkanı Prof.Dr. Levent Eraslan şu bilgileri verdi;  “Biliyorsunuz dönüşen her şey gibi anne-baba modeli de değişiyor, dönüşüyor. Biz kurum olarak ‘Ana-Baba Okulu’ adlı bir projeyi başlattık. Gebze ve Darıca  Milli Eğitim İlçe Müdürlerimizi ziyaret ederek kendileri ile istişarede bulunduk. Darıca kampüsümüzde bir ‘Ana-Baba Okulu’ projesi planlıyoruz. Biz Bahçeşehir Koleji  olarak 6 modülden oluşan  bir  ane-baba okulu programı oluşturduk. Marmara ve Hacettepe Üniversitesi’nde  öğretim görevlisi, SODİMER üyesi hocalarımızla birlikte bir çalışma yaptık.  Dijital ebeveyn değişiminin kilometre taşları, Anne baba ilişkileri ve Çocuğum ne demek istiyor? gibi ders başlıkları ile anne ve babalarla buluşuyoruz. Gebze ve Darıca’da da yakın dönemde bu konuyla ilgili olarak etkinliklerimiz olacak. Bu etkinliklerin tamamı ücretsiz olacak ve katılan anne-babalarımıza sertifika vereceğiz”

GOSB LOKASYONU DOĞRU TERCİH?

Hiçbir zaman lise olmamış, ilk okul ve ortaokul olarak denenmiş bir lokasyon. Burası aslında bir lise bölgesi. GOSB ve diğer OSB’lere yakınlığı dolayısıyla Fen ve Teknoloji Lisesi olarak bizim için çok uygun bir bölge. Bizim de GOSB ve OSB’lerle işbirliklerimizden dolayı bir eğitim alanımız olarak düşündük, lise öğrencilerinin eğitim sahası gibi düşündük. Öğrencilerimizi lise ayağında staj yapmaları için burada bulunan  sanayi kuruluşlarımıza teşvik eder, onlarla işbirliği içerisine sokarsak ivme kazanacaklar, meslek seçimlerinde daha doğru ve nitelikli tercih yapabilecekler. Biz sahaya lisede inmiş mühendisler, lisede inmiş yapay zekacılar yetiştirmek istiyoruz. Bunların tamamı GOSB’un bünyesinde gerçekleşebilecek olaylar. Burası bir proje okulu, eminim ilk mezunlarımızı verdiğimizde çok güzel işlere imza atacağız. Hedefimiz yurt dışına da öğrenci göndermek. Yurt dışı öğrenci kabulünde yaptıkları stajlar inceleniyor dolayısıyla burada yapacakları stajlar sanayi ile bükün olacağı için kabulleri de kolay olacaktır.  Okulumuz bu dönem 200 öğrenci olacak. Ruhsatımız onaylandı. 1 Hafta dijital olarak eğitim yaptık. Eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında da öğrencilerimizle buluştuk”  Kamil Uzunmehmet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar