5 yıldır ‘Sedefteki İnciler’ i bulup çıkartıyor!

2016 yılında Faydasıçok ailesinin kurmuş olduğu Hasan Faydasıçok Egitim Vakfı, o tarihten bu güne projeleri ile konuşulan ve takdir toplayan bir vakıf durumunda.

08 Mart 2021 Pazartesi 11:31

2017 yılından itibaren Türkiye’nin bir çok bölgesindeki incileri belirleyerek onların eğitimine ve iş hayatlarına katkı sunan Vakıf, ‘Sedefteki İnciler’ projesi için bu dönem 101 farklı üniversiteden 1189 başvuru almış durumda. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Gazete Gebze olarak Vakfın başarılı ve çalışkan başkanı Selcen Faydasıçok ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik;

Selcen Faydasıçok kimdir?

1974 Konya doğumluyum. Üniversiteyi Ankara’ Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldum. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde STK Yönetimi alanında yüksek lisans yaptım. Evlenip İstanbul’a geldikten sonra iş ve sivil toplum çalışmalarımız başladı. 1996 yılından bu yana Hasçelik aile firmamızda çalışmaya devam ediyorum. 2016 yılında Hasan Faydasıçok Eğitim Vakfı’nı kurduk ve o tarihten beri vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyorum.

Vakıf, kuruluştan bu yana neler yaptı, bahseder misiniz? 4.Dönem çalışmaları başladı mı? Geçtiğimiz yılın bir değerlendirmesini yapar mısınız?

“Vakfımızı 2016 yılında kurduk .Bu sene 5.yılımızı kutluyoruz. 4 senedir Sedefteki İnciler adını verdiğimiz projeyi yürütüyoruz. Bu sene 4.dönemi başlattık. 100 bursiyerimiz var. Aslında bizim projemizin özünde kız çocuklarının eğitimi, kadının güçlendirilmesi ve istihdamda daha fazla yer alabilmesi için desteklenmesi var. Projenin özünü kadın oluşturuyor, kadına ait, kadına dair bir proje. İlk sene 50 öğrenciyle başlamıştık ve 3 senelik bir proje diye başlamıştık ama projeyi o kadar çok sevdik ki, devam ettirmeye kara verdik. Uzun yıllar daha devam edecek. Bizim asıl önemsediğimiz taraf, onların  kişisel gelişimlerine olan katkılarımız. Mentör desteği veriyoruz. Onların kişisel gelişimleri için eğitimler, paneller ve etkinlikler düzenliyoruz ve bu eğitimlerin hepsini gönüllü eğitmenlerle yapıyoruz. Her sene kendimizi geliştiriyoruz. Bursiyerlerimize staj yapabilecek kuruluşlar ayarlıyoruz. İstihdam desteğimiz var,  iş bulmalarına yardımcı oluyoruz. Bu sene İnci Köprüsü adını verdiğimiz mezun kulübümüzü da  kurduk. Henüz çok yeni bir proje olduğu için 28 mezunumuz var. Bu 28 mezunumuzla beraber İnci Köprüsünü yönetiyoruz.

Bursiyerlerinize hangi olanakları sağlıyorsunuz? Kaç tane bursiyeriniz var? Seçme kriteriniz var mı? Mezunlarımızla olsun, bursiyerlerimizle olsun aramızda bizim çok farklı bir bağ var. Klasik vakıflardan farklı olarak bursiyerlerimizle bir aile ilişkisi kuruyoruz. İncilerimiz arasındaki kız kardeşlik bağı çok kuvvetli. Zaten bizi ayıran en önemli özelliğinde bu olduğunu düşünüyoruz. 88 kadın mentörümüz var, onlar incilerimize yol arkadaşlığı yapıyorlar ve çok faydalı olduğunu çok güzel geri dönüşlerle öğreniyoruz. Geçen sene salgın dönemi ülkemizde zorlu şartların ortaya çıktığı bir dönem oldu. Bu dönem bize çok yoğun istekler ve yardım talepleri geldi. Biz de bu taleplere duyarsız kalmak istemedik. Geçen ay başlattığımız Hasan Faydasıçok Burs Programı’nı oluşturduk. Burada 100 yeni bursiyerimiz aramıza katıldı. Bu program kadın erkek karışık ve sadece mühendislik öğrencileri değil,  diğer dallardan da öğrencilerin katıldığı bir program oldu. Dikkat ettiğimiz ana şartımız, anne babası olmayan ve maddi ihtiyacı çok yüksek olan öğrencilerimizi davet ettik aramıza. Onların gelişimine destek olmak için programlar oluşturmaya başladık.”

Kadın ağırlıklı, yönetiminde kadınların çoğunlukta olduğu, kadınlara yönelik projelerin öne çıktığı bir vakıf olmak nasıl bir duygu? 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için neler söylemek istersiniz?

“Evet, kadın ağırlıklı bir yönetimimiz var. Bu gerçekten  çok güzel bir duygu. Kadınların olduğu yerde renk oluyor, çeşit oluyor, eğlence ve farklılık oluyor. Kadınlar daha detaycı, daha sevgi odaklı oluyor. Biz kadının ağırlıklı olduğu ,  kadına destek olan bir projeyle vakıf hayatımıza  başladık. Bu noktada diğer vakıflardan da ayrılıyoruz. Dünya Kadınlar Günü için de şunu söyleyebilirim; Kadın ve emeğin bir arada anıldığı çok güzel bir gün. Gönül ister ki kadınlarımız hergün böyle anılsın. Çünkü kadın bana göre emek demek, üretkenlik, renk, çeşit demek, farklılık demek. Kadın güç demek, kadını güçlü olan toplumlar çok daha güçlü oluyorlar. Bu yüzden ülkemizi geliştirmek istiyorsak eğer,mutlaka kadınlarımızı güçlendirmemiz gerek. Bütün çalışmalarımızı da bunun için  yapıyoruz.”

Pandemi döneminde Faydasıçok Akademi ve Tea Talk gibi online eğitim ve sohbet programı başlattınız. Bu etkinliklerle neleri hedefliyorsunuz?

“Biz pandemiyle beraber aslında çok hızlı hareket edebilen bir yapıya sahibiz. Bizim bütün programlarımız yüz yüze yapılıyordu. Ancak, koronavirüs salgınının da etkisi ile çok hızlı bir şekilde programlarımızı online çevirebildik .Bu değişiklikle  çok daha fazla sayıda incimize ulaşabildikBizim 100 bursiyerimizden yarısı İstanbul’da ama diğer yarısı Anadolu’nun diğer şehirlerinde. Bu şekilde online programlarımıza Anadoludaki incilerimizin de katılma şansı oldu.”

Son olarak Türkiye’nin yüz akı projeniz ‘Sedefteki İnciler’ ne durumda? Kaçıncı mezunlarını verdi? Projenin amacına hizmet ettiğini düşünüyor musunuz?

“Projemiz amacına elbette hizmet ediyor. Çünkü mezun olan kızlarımızdan da bunu görebiliyoruz. Gerçekten 28 mezunumuzdan şu anda sadece 1 tanesi aktif iş arayışında ve diğerleri okullarını bitirmeden iş bulma imkanına kavuştular.Bu da gösteriyor ki biz güzel bir iş yapıyoruz. Onların gelişimi için katkı sağlıyoruz .Desteklediğimiz incilerimiz de istedikleri noktaya gelip kolaylıkla iş hayatına atılabiliyorlar. Umudumuz çok daha fazla sayıda kız öğrenciye ulaşabilmek. Sedefteki İnciler’e geçtiğimiz ay kardeş bir proje geldi . Şubat ayında başlatmıştık, halen  10 bursiyerimizle devam ediyor. Bir başka projemiz daha var aslında ama pandemi nedeniyle henüz hayata geçiremedik. Daha küçük yaş grubunu hedefleyen bir proje bu. İnşallah pandemiden sonra en kısa sürede onu da hayata geçirmeyi planlıyoruz.”

Ceyda ÖZER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.