Gebze’de KEİ zirvesi

MÜSİAD Gebze ev sahipliğinde düzenlenen ‘MÜSİAD KEİ Diplomasi ve Gurme Toplantısı’ Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı ve 11 KEİ üyesi ülke ticari ateşelerinin katılımlarıyla Gebze’de gerçekleştirildi.

Gebze’de KEİ zirvesi
23 Haziran 2021 Çarşamba 13:44

Toplantının sabah yapılan istişare programına; Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Kocaeli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, KEİ Genel Sekreteri Micheal B.Christides, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan V.  Yaşar Çakmak,  Gebze Teknik Üniversitesi, Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Darıca Kaymakamı Yüksel Kara, Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, MÜSİAD Gebze Şube Başkanı Serkan Beyaz, 11 KEİ üyesi ülke (Azerbaycan, Kuzey Makedonya, Gürcistan, Moldova, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk, Sırbistan, Yunanistan) İstanbul Başkonsolosları ve MÜSİAD yönetim kurulu üyeleri katıldılar. Kocaeli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin programda yaptığı selamlama konuşmasında, Kocaeli’nin  teknoloji, sanayi, ithalat, ihracat verilerini açıklayarak, doğası, kültürü, tarihi, fuar ve kongre alt yapısı ile kış turizmi hakkında açıklamalarda bulundu. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak’da programda yaptığı konuşmada “Deniz yoluyla birlikte ticaretimizi arttırabileceğimiz ülkelerin temsilcileri olarak aramızdaki iş birliğinin artmasına vesile olacağını düşündüğüm toplantının hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Her türlü iş birliğini bölgemizde geliştirmek istiyoruz. Karadeniz’in barış ve huzur bölgesi olmasını istiyoruz” dedi.

ORTA VE YÜKSEK TEKNOLOJİYE SAHİP OSB HAZIRLIĞI

Programa ev sahipliği yapan MÜSİAD Gebze Şube Başkanı Serkan Beyaz yaptığı konuşmasında, “MÜSİAD Gebze olarak bu programa ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Bölgemiz İstanbul ve Anadolu’nun kesişim noktasındadır. Gebze bölgesi sanayinin devleştiği bir bölgedir. Bölgemiz bilimin ve sanayinin kalbidir. MÜSİAD Gebze olarak bölgemizde orta ve yüksek teknolojiye sahip OSB kurma amacındayız. Plastik ambalaj üreten bir fabrika kurmayı da amaçlıyoruz. Programımızın Karadeniz ülkeleri arasında ticaretin ve diyalogun artmasına vesile olmasını diliyorum” dedi.

BURADA KALİFİYE AKADEMİK İNSANLARA SAHİBİZ

Programda söz alan MÜSİAD KEİ Diplomasi ve Gurme Toplantısı paydaşlarından Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü  Prof.Dr. Muhammed Hasan Aslan’da yaptığı konuşmasında şunları söyledi;  “Türkiye’nin endüstrisinin kalbi burada atmaktadır. Birçok OSB’yle üniversitemizin organik bağı vardır. Stratejik pozisyonumuzu kullanmak bizim sorumluluğumuzdur. Üniversitemizde devamlı endüstriyel organizasyonlarla işbirliği içinde bulunuyoruz. Misyonumuzu ilerletmek için çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Burada kalifiye akademik insanlara sahip olduğumuzu söylemek isterim. Yeni projeler oluşturmak, yüksek katma değerli ürünleri teknolojiyle ve bilimle geliştirmek istiyoruz.”

GEBZE'NİN GELİŞİMİ BENİ ÇOK ETKİLEDİ

Karadeniz Ekonomi İşbirliği (KEİ) Genel Sekreteri Michael B. Christides, ise KEİ’nin önemine dikkat çekerek, “Burada MÜSİAD’daki ortaklarımızı tebrik etmek istiyorum. Çok önemli bir etkinliği organize ettiler. Gebze’ye ikinci gelişim. Birincisi yaklaşık 20 yıl önce olmuştu. Buradaki gelişme beni çok etkiledi. Bu organizasyonu buradaki üye ülkelerle işbirliği oluşturmanın umudunu gösteriyor. Bu bölgenin ne kadar dinamik bir bölge olduğunu biliyoruz. Üye ülkelerin temsilcileri de doğru mesajları ülkelerine aktaracaktır. Buradaki etkinlik gelecekteki işbirliklerinin ön adımı olacaktır. Burada katılımın geniş olması ekonomik işbirliği için çok büyük önem arz ediyor. Bugünkü ortak çalışmamız belki de en çok ihtiyacımız olduğu zamanlar. Gerçekçilikle bakacak olursak, zorlu dönemde yok olmadan devam edebilmek için işbirliklerine ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

"ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA HAZIRIZ"

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, programda yaptığı değerlendirmede,  “MÜSİAD olarak ticareti geliştirmeye yönelik atılımları, diplomatik faaliyetlerle de destekliyoruz. Bu programları iş ve siyaset dünyasını bir araya getiren ve birbirimizi daha iyi tanımamızı sağlayan programlar olduğu için çok önemli görüyoruz. Geçmişte olduğumuz gibi günümüzde de yalnız yürüyen ülkelerin krizlerin yarattığı etkiden daha çok etkilendiğini göstermektedir. COVİD-19 salgını ortak mücadelenin ne denli önemli olduğunu ortaya koymuştur. Türkiye’nin önemli bir ticaret ve lojistik üssü olmasını bir kez daha bu dönemde gördük. MÜSİAD olarak KEİ’nin içinde bulunan 7 ülkede ve dünyada 95 ülkede 255 noktada yer alıyoruz. İş insanlarımızı dış ticaretlerini geliştirmek için büyük gayret içindeyiz. MÜSİAD EXPO iş insanlarının yeni iş birlikleriyle tanışmasına olanak sundu. MÜSİAD olarak dünyanın her ülkesinde ilişkilerimizi geliştirerek sürdürüyoruz” dedi.

KEİ'NİN DAHA AKTİF OLMASI GEREKMEKTE

Gebze’nin Türk sanayisinin kalbi olduğunu, pandemi sonrası bir toparlanmaya ihtiyaç olduğunu,  fark yaratılacaksa bunu beraber yapacaklarını söyleyen Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı , KEİ’nin hem kurucu üyesi hem de başlatıcısı olarak Türkiye’nin bu toplantıları organize etmekten onur duyduğunu belirtti. Kaymakçı şöyle devam etti; “Bu toplantılardan sonuç da elde etmemiz gerekiyor. Buradaki başkonsolos ve ticaret ataşelerinin iş insanlarıyla bir araya gelerek proje üretmesi çok önemli. Ticaret hacmimizi geliştirmek önceliğimiz olmalı. İşbirliğimizi arttırmamız gerekiyor. Birbirine çok yakın ülkeleriz. Bir takım projeleri birlikte geliştirebiliriz. Bir Karadeniz festivali yapabiliriz ve insanlarımızı bir araya getirebiliriz. Burada projeler üzerinde ne kadar çok çalışırsak insanların geleceğine daha çok dokunuruz. Buradaki en büyük ortak güçlük, COVİD-19 sürecinin hala devam ediyor olmasıdır. Bu süreçte ekonomik zorluklar yaşadık ve KEİ’nin bu noktada büyük sorumluluklar üstlenmesi gerekiyor. Kamu ve özel sektörün ortaklığını vurgulamak istiyoruz burada. İş insanlarını bu hedefe yönelik önemli bir rolü var. KEİ’nin daha aktif olması gerekiyor”  Katılımcıların konuşmalarını yapmasının ardından toplantı; Ticaret Ataşelerinin temsil ettikleri ülkeler, iş ve yatırım fırsatları, avantajlı sektörler, ticareti geliştirme yolları, ihracat ve ithalat ürünleri, ticari sorunlara çözümler, vize ve seyahat prosedürleri gibi konularında ki sunumları ile devam etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.