Sayfa Seç

‘İşsizlik Fonu’ muhalefetin hedefinde

‘İşsizlik Fonu’ muhalefetin hedefinde
reklâm

Yazar hakkında

CHP teşvik ve desteklerin İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmasının fonun orta ve uzun vadede aktüeryal dengelerini bozacağı uyarısı yaparken, İYİ Parti son yıllarda fonun işverene dönük bir fon haline dönüştüğünü bildirdi. HDP İşsizlik Sigortası Fonu’nun “İşçiden Alıp Patrona Verme Fonu” haline getirildiği kaydetti.

CHP: İŞSİZLİK FONU TALAN EDİLİYOR

İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işverenlere aktarılan kaynaklarla ilgili olarak henüz bir etki analizi yapılmadığına ve fondan sağlanan desteklerin gerçekte istihdamı artırma veya koruma amacına hizmet edip etmediğinin bilinmediğine dikkat çeken CHP, İşsizlik Fonu kaynaklarının amaç dışı sayılabilecek alanlarda ölçüsüz olarak kullanımının Anayasa’nın “Çalışma hakkı ve ödevi” başlıklı 49. maddesine aykırı olduğunu belirtti. CHP, teklifle işsizliğin azaltılması bahanesine sığınılarak işçinin en büyük çalışma güvencesi olan kıdem tazminatına el atıldığını bildirerek, kademeli olarak kıdem tazminatını ortadan kaldıracak veya işlevsiz kılacak yasal düzenlemeler yapıldığını ifade etti.

İYİ PARTİ: ÖDEMELER BÜTÇEDEN YAPILMALI

İşçilerin işsiz kalmaları durumunda belli dönemlerde işçiye gelir sağlaması için oluşturulan Fonun son yıllarda giderek işverene yönelik bir Fona dönüştürüldüğünü ve birçok ödemede kaynak olarak kullanıldığını bildiren İYİ Parti “İşsizlik Sigortası Fonu amacına uygun kullanılmalı ve ödemeler bütçeden yapılmalı” dedi. Firmaların devletten yaklaşık 200 milyar TL KDV alacağı bulunduğunu, devletten katma değer vergisi alacağı olan mükelleflerin bu alacaklarının devlete ödeyeceği vergi ve prim yükümlülüklerinden mahsup edilmesi önerisini getiren İYİ Parti, yapılandırmada da kapsamın genişletilmesini istedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar