Anasayfa > Ekonomi  >  Ticaret Bakanlığı’ndan Otomobil Piyasasına Yeni Düzenleme

Ticaret Bakanlığı’ndan Otomobil Piyasasına Yeni DüzenlemeTicaret Bakanlığı, otomobil piyasasına yönelik önemli düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor. Fahiş fiyatlarla mücadele kapsamındaki bu düzenlemeyle, otomobil bayilerinin stokçuluk ve fiyat artışı yapmasının önüne geçilecek. Taslak, araç teslim süresinden ön ödeme sınırına kadar pek çok yeniliği içeriyor.

Yeni Düzenleme Neler Getiriyor?

Yeni düzenlemeye göre, araç bayileri, üretici veya distribütör tarafından yetkili satıcıya tahsis edilen ve vergileri ödenen araçların satış fiyatını artıramayacak. Alıcıdan en fazla satış fiyatının yüzde 10’u kadar ön ödeme alınabilecek.

15 Gün İçinde Teslim Şartı

Düzenleme ayrıca bayilere, tahsis edilen araçları alıcılara 15 gün içinde teslim etme zorunluluğu getiriyor.

Distribütörler ise, fiyat değişimlerini 3 gün önceden bayiye bildirmek zorunda olacak ve fatura tarihinden sonra fiyat artışı yapamayacak. Ayrıca, distribütörler 15 gün içinde araçları bayilere teslim edecek. Yabancı marka distribütörleri ise, bayilere son 3 yıllık satış ortalamasından fazla araç aldırmaya zorlayamayacak.

Distribütörler, araç satışını başka ürünlerin satışına, indirime, bayi kâr marjının kısıtlanmasına veya satış kotasına bağlayamayacak. Ayrıca, tavsiye edilen satış fiyatları elektronik ortamda erişilebilir olacak.

İkinci El Pazarına Düzenleme

Taslak, internet üzerinden ikinci el araç satışına yönelik düzenlemeler de getiriyor. Buna göre, ikinci el araç değerlemesi yapan kişi ve şirketler; araç marka, model, cins, tip, kasa, yakıt, şanzıman, donanım, aksesuar, kilometre ve renk bilgileri ile hasar, arıza, boya ve değişen parça bilgilerini dikkate alarak ön değerleme yapacak.

Ayrıca, 8 yaş ve 160 bin kilometrenin altındaki araçlar için verilen fiyat teklifi ile nihai teklif arasındaki fark yüzde 5’ten fazla olamayacak. Teklif 24 saat geçerli olacak ve fiziksel incelemesi yapılan araçlara 2 saat içinde nihai teklif verilecek.


Sıradaki Habere Kaydır