Anasayfa > Genel  >  Darıca Belediyesi Avrupa Birliği Desteğiyle Yeşil Projeleri Güçlendiriyor

Darıca Belediyesi Avrupa Birliği Desteğiyle Yeşil Projeleri GüçlendiriyorDarıca Belediyesi, sürdürülebilir çevre hedefleri doğrultusunda geliştirdiği çevreci projelerle Avrupa Birliği (AB) fonlarından destek almaya başladı. Belediye, özellikle sıfır atık alanında yürüttüğü çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Proje kapsamında Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, İspanya ve Portekiz’de temaslarda bulundu.

Başkan Muzaffer Bıyık, “Göreve geldiğimiz günden itibaren çevreci ve yeşil projelere ağırlık verdik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın değerli eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde gerçekleştirilen sıfır atık projesi kapsamında adım atarak hızlı bir şekilde İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğümüzü kurarak çalışmalara başladık. Sıfır Atık çalışmaları kapsamında her yıl binlerce ton atığı geri dönüşüme kazandırıyoruz. Daha verimli projeler gerçekleştirmek için teknolojik gelişmeleri de yakından takip ederek adımlar atıyoruz. Avrupa Birliği’nden hibe alarak atık yönetimini daha verimli hale getirmek için teknolojiden de faydalanmayı amaçlıyoruz” dedi.

Darıca’nın çevreci projelerinin AB tarafından finanse edilen ‘Atık Yönetiminde Yapay Zeka’ konulu bir proje kapsamında kabul edilmesi, Darıca’nın bu alandaki yenilikçi yaklaşımını pekiştiriyor. Başkan Bıyık’ın İspanya’nın Barcelona şehrine gerçekleştirdiği ziyaret esnasında, Castellar del Valles Belediye Başkanı İgnasi Gimenez Renom ile görüşmesi ve fikir alışverişinde bulunması, projenin uluslararası işbirliğini de gösteriyor.

Başkan, İspanya ziyaretinin ardından, “Avrupa Birliği tarafından desteklenen projeden hibe almaya hak kazandıkları için mutlu olduklarını” ifade ederek, Portekiz’de de proje ortaklarıyla ikili görüşmeler gerçekleştireceklerini belirtti.

Darıca’nın çevreci tutumu, gelecekte daha yeşil bir kent oluşturma vizyonunu desteklemeye devam edeceğe benziyor.


Sıradaki Habere Kaydır