GTÜ Özanlar’ı ağırladı!

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Kariyer Geliştirme Merkezi (KAGEM), düzenlediği seminerlerle Türkiye’de bilişim ve teknoloji sektörüne eğitim ve Mentorluk hizmetleri sunan ‘keyofchange’ girişimci danışmanlık şirketi yöneticisi Murat Özanlar’ı, GTÜ’lü öğrencilerle buluşturdu.

GTÜ Özanlar’ı ağırladı!
28 Aralık 2018 Cuma 11:22

Özanlar, öğrencilere hitaben konuşmasında “Girişimcilik para endeksli değil. Bir adım atacaksanız hemen milyon dolarlar kazanamayabilirsiniz. Önemli olan hayata kattığınız anlam ve yeniliktir. Yeniliği küçümsemeyin. Problem çözme becerisiyle yaratıcılık geliştirilmesi gereken özellikleriniz olmalı.” diye konuştu.

MENTORLÜK HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Seminerlerden ilki olan ‘Mentorlük Nasıl Yapılmalı’ etkinliği İşletme Fakültesi Derslik 9’da gerçekleşti. Mentorlük hakkında bilgi veren Özanlar, Mentorün tavsiye verip, bilgi ve deneyimlerini paylaştığını, bilgiyi alan kişi olan ‘Mentee’nin kendisini keşfetmesini sağlayacak bir yaklaşım sergilediğini ifade etti. Eğitim, kurum içi, kariyer, girişim (startup), ve kobi alanları bulunan Mentorlük için gerekli temel becerilerin; empati, iletişim ve çatışma yönetimi konularında uzmanlık, mesleki yeterlilik aynı zamanda ölçme ve değerlendirme konusunda başarı olduğunu açıkladı. Mentorlüğü; bilgi tecrübe ve aklını paylaşmaya hazır bireyin gelişim ve değişimini isteyen bir kişiyle arandaki destekleyici ilişki şeklinde tanımlayan Özanlar Mentorlüğün faydalarını; alternatif yollar düşündürmesi, çözümler için fırsatlar göstermesi, network ve kariyer gelişimi sağlaması, belirsizlikleri yorumlayıp tehlikelere karşı uyarması, umutları somutlaştırıp beklenmeyen durumların iç tarafını göstermesi olarak sıraladı.

GİRİŞİMCİLİĞİN YOL HARİTASI ÇİZİLDİ

Bilgisayar Mühendisliği Z23 Salonundaki ‘Girişimcilikte Başarılı Olmanın Yolları’ başlıklı oturumda Özanlar, girişimci adaylara tavsiyelerde bulundu. Projesinin sektörünü iyi bilen, networku bu yönde gelişmiş hem ürün hem pazar anlamında destek olabilecek kişilere odaklanmaları gerektiğinin altını çizen Özanlar, “Öncelikle uzmanlığınızın olduğu alanda 10 sene sonra ortaya çıkması muhtemel bir sorun tespit edin, bu sorunu çözün ve çözümü ticarileştirin. Ticarileştirme aşamasında bulunduğunuz eko sistemi iyi tanıyın. İlgili tüm etkinlikleri takip edin katılın ve network yapın. Fikrinizi detaylandırarak iş planınızı yapın.” diye konuştu. 

‘TTO’LARI, KULUÇKA MERKEZLERİNİ KULLANIN’

 Türkiye ve dünyadan başarılı Startup örnekleri eşliğinde girişimcilerin nasıl bir yol izlemeleri hakkında bilgilendirmede bulunan Özanlar, öğrencilere üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofislerini ve Kuluçka Merkezlerini kullanmalarını önerdi. Yeniliği maddi kazanç getirisi olarak değil, inovasyonun hayata kattığı anlam olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Türkiye’de; fikrin talebinin bulunmaması, nakit kaynak yetersizliği ve bireysel girişimcilerden oluşan takımın kurulamamasını startupların başarısızlık nedenleri arasında gösterdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.