Anasayfa > Genel  >  Kocaeli Türk Ocakları’ndan 3 Mayıs Türkçüler Günü Mesajı

Kocaeli Türk Ocakları’ndan 3 Mayıs Türkçüler Günü MesajıKocaeli Türk Ocakları, 3 Mayıs Türkçüler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Bu özel günde, Türk milliyetçiliği fikirlerinin yaratıcıları ve savunucuları olan önemli şahsiyetleri anma ve Türk milliyetçiliğine olan bağlılık vurgusu yapıldı.

“Bugün, yüreğimizi dolduran gururu ve hüzünu bir arada yaşıyoruz. 3 Mayıs Türkçüler Günü. Bu anlamlı gün, Türk milletinin birlik ve beraberliğine adanmışlığın, Türkçülük ideallerinin ve Türk milliyetçiliğinin ışığını yakan büyük ruhların anısına kutlanırken, aynı zamanda tarihimize kazınan acı hatıraları da tazeliyor.”

“Türk Milliyetçiliğinin mihenk taşı Nihal ATSIZ Bey başta olmak üzere Zeki Velidi TOGAN, Reha Oğuz TÜRKKAN, Cihat Savaş FER, Nurullah BARIMAN, Fethi TEVETOĞLU, Nejdet SANÇAR, Cebbar ŞENEL, Cemal Oğuz ÖCAL ile Türk Milliyetçiliğinin gür sesi, son Başbuğ’u Alparslan TÜRKEŞ gibi isimler yer alıyordu. Bu karanlık dönemde, bu büyük Türk düşünürleri, Türk milletinin birliği ve bütünlüğü için canını dişine takmıştı.”

Bu dönemde yaşanan zorluklara rağmen Türk düşünürlerinin, Türk milletinin kimliğini ve birliğini savunma adına sergiledikleri mücadele vurgulandı. Türk Ocakları, bu tarihî mücadeleleri hatırlatarak, genç nesillere bu mirasın önemini aktarmayı amaçladığını ifade etti.

“NE mutlu TÜRK’üm Diyene!” ifadesiyle mesajını sonlandıran Türk Ocakları, tüm Türkçülük savunucularını saygı ve minnetle andı.

İşte mesajın tamamı:

“Bugün, yüreğimizi dolduran gururu ve hüzünu bir arada yaşıyoruz. 3 Mayıs Türkçüler Günü. Bu anlamlı gün, Türk milletinin birlik ve beraberliğine adanmışlığın, Türkçülük ideallerinin ve Türk milliyetçiliğinin ışığını yakan büyük ruhların anısına kutlanırken, aynı zamanda tarihimize kazınan acı hatıraları da tazeliyor.

1944 yılında başlayan ve Türk milliyetçiliğinin önde gelen isimlerini hedef alan “Türkçülük – Turancılık” davası, Türk milletinin haysiyetine yapılmış bir saldırıdır. Dava, Türk milliyetçiliği fikirlerini savunan fikir adamlarını hedef alarak, onları hapse atarak ve işkence yaparak sindirmeye yönelik bir girişimdi.

Türk Milliyetçiliğinin mihenk taşı Nihal ATSIZ Bey başta olmak üzere Zeki Velidi TOGAN, Reha Oğuz TÜRKKAN, Cihat Savaş FER, Nurullah BARIMAN, Fethi TEVETOĞLU, Nejdet SANÇAR, Cebbar ŞENEL, Cemal Oğuz ÖCAL ile Türk Milliyetçiliğinin gür sesi, son Başbuğ’u Alparslan TÜRKEŞ gibi isimler yer alıyordu. Bu karanlık dönemde, bu büyük Türk düşünürleri, Türk milletinin birliği ve bütünlüğü için canını dişine takmıştı.

Bu dönemde yaşananlar, Türk milliyetçiliğinin çetin mücadelelerle dolu tarihinde önemli bir yer tutar. Mütefekkrlerimiz, yüzyıllardır devam eden Türk milletinin birliğini ve kimliğini savunmak adına tarihi bir mücadele vermişlerdir. Gördükleri acımasız işkenceler ve haksızlıklara rağmen dimdik ayakta duran bu yiğitler, Türk milletinin onurunu korumak için bedeni ve ruhi sağlıklarından olmuş, yine de zulm altında ezilmeyi reddetmişlerdir.

Bu gün 3 Mayıs’ta, Türk milletinin birlik ve beraberliği için mücadele eden tüm kahramanları ve bu uğurda hayatını feda edenleri rahmetle anıyoruz. Türklük uğruna madalya beklemeksizin gösterdikleri fedakarlıkları ve cesaretleri, Türk gençleri için her zaman en değerli miras olacaktır.

3 Mayıs Türkçüler Günü vesilesiyle, Türk milletinin şanlı tarihine geçmiş, Türk milliyetçiliğinin abidelerine olan minnet ve şükranlarımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Ruhları şâd olsun.

Bugün burada onlardan herhangi biri yaşıyor olsa söyleyecekleri son sözü bizde gururla tekrar ediyoruz.

NE mutlu TÜRK’üm Diyene!”


Sıradaki Habere Kaydır