Gazeteciliğin 'Amiral Gemisi' 37 yaşında!

Küçük bir kırtasiyede başlamıştı Gebze Gazetesi’nin hikayesi… İdealist iki genç, İsmail ve Yunus Kahraman kardeşlerin zor şartlar altında kurduğu Gebze Gazetesi, bugün 37 yaşına girmenin mutluluğunu ve heyecanını yaşıyor.

Gazeteciliğin 'Amiral Gemisi' 37 yaşında!
25 Mart 2021 Perşembe 09:48

BAŞARI DOLU 1 YILI DAHA GERİDE BIRAKTIK

37 yılda Gebze’deki atılımların öncüsü olan, yeniliklerin ve gelişimin destekçisi olan Gebze Gazetesi,  güçlü kadrosu, dinamik ekibiyle 37 yılın verdiği tecrübeyle sadece Bölgenin ve Kocaeli’nin değil aynı zamanda Türkiye’nin de en önemli yerel gazetelerinden biri olma konumunda.

Gebze’de Gazete basacak matbaanın olmadığı, 12 Eylül darbe izlerinin taşındığı bir dönemde 25 Mart 1985 yılında tarih içinde ki seyrine çıkan gazetemiz, bugün kendi tesisleri olan, insan yetiştiren, Gebze Bölgesinin adeta gözü ve kulağı olan güçlü bir gazete konumuna geldiyse, bunda hiç kuşkusuz bugüne kadar  bizleri yalnız bırakmayan vefakar okurlarımızın desteği yadsınamaz. Gebze’de ki en güçlü kadroya sahip olan, kentimizin adeta gazeteci yetiştiren bir okulu olma misyonu üstlenen gazetemiz, aynı zamanda yayın yaptığı bölgeye karşı da kendini sorumlu hissederek yayın çizgisini bozmadan bugünlere ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Gebze Gazetesi, şahısların değil bu kentin gazetesidir.

Gebze Gazetesi, tüm Gebze’nin, Darıca’nın, Dilovası’nın, Çayırova’nın, Kocaeli’nin ve Türkiye’nin gazetesidir.

Bu nedenledir ki kendini en başta Gebze bölgesi olmak üzere ülkesine karşı sorumlu hisseden gazetemizin bütün derdi de, kavgası da, mücadelesi de bulunduğu kenti ve bölgesi için olmuştur. 37 yıldır kentimizin menfaatine olan her işe nasıl destek verdiysek, kentimizin aleyhine olduğunu düşündüğümüz her çalışmanın da karşısında olduk. Bundan sonra da böyle olmaya devam edeceğiz.  Her zaman kentimizin, bölgemizin ve ülkemizin hak ve menfaatlerini koruyacak, kırmızı çizgilerimizden taviz vermeyeceğiz. Bizim kırmızı çizgimiz, ülkemiz, toplumumuzun inanç ve değerleri, maddi ve manevi, ülkemizi ayakta tutan tüm dinamiklerdir. Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, Anayasal hukuk düzenine, vatandaşlarımızın hak ve hürriyetlerine, inançlarına dair hiçbir saldırıya Gazete Gebze olarak halel getirecek bir davranışın içinde olmayacağız.  Her zaman doğrunun yanında olmaya devam edecek olan gazetemiz, yalandan, iftiradan, şahsi hesaplaşmalardan uzak kalmaya da devam edecek.

BAŞARI HİKAYESİNİ ANLATTI

Gebze Gazetesi kurulduğu 25 Mart 1985 tarihinden bu yana alanındaki tüm gelişmeleri takip ederek, sürekli yenilenen yapısıyla 37. Yaşına ulaştı. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Yunus KahramanGebze Gazetesi’nin kuruluş ve başarı dolu hikayesini anlattı.

Bir Kırtasiye dükkanında başlamıştı gazetemizin öyküsü. 1985 yılının Mart ayında, Baharın başlangıcıyla beraber Gebze’de basın yayın alanında yeni bir dönem başlamıştı. İsmail-Yunus Kahraman’ın Gebze Basınında buluştuğu bu bahar, 35 yıldır bölgemizin sesi olan bir çınarı doğurdu. 35 yıllık süreç, Gazete Gebze’nin başarı öyküsünün serüveni oldu. Gazetemiz imtiyaz sahibi Yunus Kahraman, o yılları anlatırken gazetecilik alanında teknolojinin nereden nereye geldiğini gözler önüne seriyor. Küçük bir kırtasiye dükkanında başlayan Gazete Gebze’nin hikayesi, 35. Yılında onun üzerinde çalışan on binlerce okura kadar ulaşıyor. İşte Gebze Gazetesi’nin hikayesi…

BAŞARI SERÜVENİ KIRTASİYE’DE BAŞLIYOR

Gazete Gebze nasıl yayın hayatına başladı? 

 25 Mart 1985 yılında gazetemizin kurucusu İsmail Kahraman ve şahsım tarafından Hükümet Caddesi üzerinde bulunan 15-20 metrekare tek katlı bir gecekondu da kırtasiye dükkanı vardı. Kahraman Kırtasiye olarak hizmet veriyordu. Bu ufak kırtasiye dükkanında Gebze Gazetesi yayın hayatına başladı.  

O dönemlerde gazete baskısını nasıl yapıyordunuz?  

Bu dükkanı hem kırtasiye hem de gazetenin ofisi olarak kullanıyorduk. Haberleri bazen daktilo ile bazen de elle bir kağıda yazardık, Yazdığımız haberleri İzmit’te o dönem yayın yapan Hürsöz Gazetesi’ne götürürdük. Burada entertip denilen makinede kurşunlara satır satır dizilerek baskıya hazır hale getirilirdi. Yine aynı gazetenin baskı tesislerinde gece baskı işlemine başlanır, sabahın erken saatlerinde Gebze esnafına dağıtılırdı. Bu yaklaşık bir sene bu şekilde devam etti. Yaşanan bu zorluk, Gebze Gazetesi’ni Gebze’de tesisleşmeye yönlendirdi.   Tesisleşmeye karar verildi…

Tesis nasıl kuruldu?  

O günkü şartlarda baskı yapacak makinalardan ve malzemelerden bilgi sahibi olunmamasına rağmen gazetemizin kurucusu İsmail Kahraman tarafından sektörün faaliyet gösterdiği Babı Ali yani Cağaloğlu piyasalarında araştırma yaptı. Ofset teknolojisinin yeni girdiği Türkiye’de bazı ulusal gazeteler tipo baskı teknolojisinden ofset baskı teknolojisine geçiş yapıyordu. Yapılan araştırmalar neticesinden ulusal yayın yapan Milliyet Gazetesi’nin tipo baskıdan ofset baskıya geçtiğini öğrendik. Eski tesisinin satılık olduğunu duyunca yapılan görüşmeler neticesinde baskı tesisini aldık. Gebze Menzilhane meydanında, şu anda İmam Hatip’in orada bulunan katlı otoparkın yanında bulunan Demirtaş İş hanının zemin katında tesisi kurduk.

TESİSLEŞME İLE DEĞİŞEN VE GELİŞEN GAZETECİLİK

Tesisleşme kurulduktan sonra Gebze Gazetesi yoluna nasıl devam etti?  

Gazetemiz kurulduktan bir yıl sonra kendi tesisine kavuşmuştu. Tabi bu önemli bir olaydı. Bizler içinde kolaylık oldu. Gazete kendi tesislerinde hazırlanıp, basılmaya başlandıktan sonra Gebzeliler gazetemizi benimsemeye başladı. Kısa sürede kendisini kabul ettirdi. Gebze Gazetesi’nin tarihinde tesisleşmeye gitmesi önemli bir yer tutar. O gün tesisleşmeye gitmemiz, bugünleri bize getirdi. Sürekli yenilenerek 35. Yılımıza kadar ulaştık. O dönemin baskı teknolojisi, haberlerin hazırlanması…

Haberler nasıl hazırlanırdı?  

Hürsöz Gazetesi’nde olduğu gibi entertip makinasında kurşunlara dizilen haberler bu haberlerin başlıkları, hurufat diye tarif edilen harflerle tek tek dizilerek kalıplar oluşturulurdu. Aynı sistemde Gebze’de bunu yapmaya devam ettik. Haberde kullanılan fotoğraflar karta basılır, Cağaloğlu’na götürülür klişe diye tabir edilen çinkolara basılarak dizilen haberlerin içlerine yerleştirilirdi. Gazeteye girecek olan kurumsal firma ilanları ressamlara çizdirilir, klişe yaptırılarak kullanılırdı. Haberler daha çok fotoğrafsız yayınlanırdı.  Teknolojinin kısıtlı olması, haberde yayınlanacak olan fotoğrafların Cağaloğlu’na gidip çinkoya çekilerek klişe yapılması uzun zaman aldığından haberlerde çok fazla fotoğraf yayınlanmazdı. 

Tabi teknolojinin çok zayıf olduğu yıllardan bahsediyoruz. O günlerde Gebze’de görev yapan önemli bürokrat, siyasetçi, kurum ve kuruluşların haberlerindeki fotoğraflarda çok fazla değişmezdi. Haberlerde hep aynı fotoğraflar kullanılırdı. Futbol takımlarının fotoğrafları sezon başında takım haline çekilen fotoğrafı bir sezon boyunca kullanırdık.  

Teknoloji ile imtihan için neler söylersiniz?  

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de baskı teknolojisi her geçen gün gelişiyor. Gelişen bu teknolojiye gazete olarak o günlerde ekonomik koşullar zor olsa da ayak uydurmaya çalıştık. Bu yeniliğin ardından hiçbir zaman durmayarak Gebze Gazetesi olarak teknolojiyi takip ettik. Doksanlı yılların ortasında ofset teknolojisi ile tanışarak şuan da faaliyet gösterdiğimiz adreste yatırım yaptık. Gebze Gazetesi kurucusu olan İsmail Kahraman öncülüğünde iki kişiyle yayın hayatına başlayan gazetemiz bugün birçok ilklere imza atmayı başaran bir gazete olmuştur. 10’un üzerinde çalışanı ile on binlerce okuruna Gebze bölgesinde hizmet vermektedir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tanem uçar - 4 ay önce
Kutluyorum nice 37 yıllara