Anasayfa > Kültür-Sanat  >  İzmit’te Geleneksel Hıdırellez Şenlikleri Coşkuyla Kutlanacak

İzmit’te Geleneksel Hıdırellez Şenlikleri Coşkuyla Kutlanacakİzmit Belediyesi, 5-7 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Geleneksel Hıdırellez Şenliği’nin detaylarını açıkladı. İzmit’in dört farklı köyünde düzenlenecek etkinliklerde, müzik, dans ve kültürel gösteriler öne çıkacak.

Etkinlikler, 5 Mayıs Pazar günü Mecidiye Köyü ve Bayraktar Köyü’nde başlayacak. Mecidiye Köyü’nde sabah 10.00’da başlayacak konserle Yusuf & Fırat ikilisi ve duaz-ı imamlar sahne alacak. Aynı saatlerde Bayraktar Köyü’nde ise Grup Refakat konseri ile kutlamalar başlayacak. Her iki köyde de gün boyu çeşitli semah gösterileri, müzik dinletileri ve halk dansları ile ziyaretçiler eğlenceli saatler geçirecek.

7 Mayıs Salı günü ise Balören Köyü’nde Robar’ın sahne alacağı konserle şenlikler devam edecek. Bu köyde de semah törenleri ve müzik dinletileri düzenlenecek.

Şenlikler kapsamında köy meydanlarında düzenlenecek olan etkinliklerde, İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşu ile başlayacak protokol konuşmaları da yer alacak. Çocuklar ve yetişkinler için farklı aktivitelerin olacağı şenlik, köy muhtarlıkları ve İzmit Belediyesi işbirliği ile organize ediliyor.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, yaptığı açıklamada, “Hıdırellez, baharı ve doğanın uyanışını kutladığımız çok özel bir zaman. Hemşehrilerimizi ve tüm ziyaretçileri, bu geleneksel şenliklerimizde ağırlamaktan mutluluk duyacağız” dedi.

Hıdırellez Şenliği, İzmit’in yerel kültürünü yansıtan bu özel günlerde, katılımcılara unutulmaz anlar yaşatmayı hedefliyor.


Sıradaki Habere Kaydır