Sayfa Seç

Sezai Karakoç, Gebze’de şiir meclisinde anıldı

Sezai Karakoç, Gebze’de şiir meclisinde anıldı
reklâm

Yazar hakkında

Geçtiğimiz günlerde, kendi ifadesiyle ‘dünya sürgünü biten’ ve ‘Sevgililer Sevgilisi’ne kavuşan “Diriliş Şairi” olarak anılan Sezai Karakoç, Gebze Şiir Meclisi tarafından şiirlerle anıldı.

Şiirleriyle milyonların gönlüne taht kuran merhum şair Sezai Karakoç’un eserleri şiir meclisinin müdavimlerince dillendirildi. Karakoç için Türkiye genelinde yapılan ilk anma programı Gebze’de oldu ve davetliler programa büyük ilgi gösterdi. Sezai Karakoç ile ilgili anıların anlatıldığı ve şiirlerinin seslendirildiği programda duygu yoğunluğu yaşandı.

Yapısı ve işleyiş şekliyle Türkiye’de benzersiz olan Gebze Şiir Meclisi’nin kurucusu ve Dusader (Dergizan Dünya Sanatçılar Derneği) Başkanı Ramazan Seydaoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan programda başkan Seydaoğlu, şunları dile getirdi; “Genç yaşlarımda üstad ile tanışma imkânım oldu. Onun sade ve hüsnümisal olan yaşamına bizzat tanık oldum; elleriyle ikram ettiği çayın eşliğinde muazzam bir sohbet gerçekleştirdik.”

“HEP BİRLİKTE ŞAHİT OLACAĞIZ”

Edebiyat Araştırmacısı Yazar Hüseyin Saraç ise Karakoç’un şiirlerinden ve fikirlerinden hareketle varlığını imanından alan bir Sezai Karakoç portresiyle dinleyecilere hitap etti ve Karakoç’u ancak eserlerinde en iyi şekilde tanımanın mümkün olabileceğini belirtti. Tarihçi-Yazar Resul Orman ise, Sezai Karakoç’un hayatını anlatarak, “Yoksul ama yoksun olmayan bir şahsiyetin hayatına hep birlikte şahit olacağız” diyerek sözlerine şairin memleketi Diyarbakır Ergani’den getirilen toprağın mezarına serpildigini anlatarak sözlerine son verdi.

ŞİİRLERİNDEN ÖRNEKLER OKUDULAR

Şair-Yazar İsmail Çankaya ise son derece mühim bir üstadı kaybettiklerini, şairin eserlerinin herkes kadar beni de fazlasıyla etkilediğini söyledi. Çankaya, “Onu görmeden tanıdık ve bu tanışmadan çok memnunum, hep gönlümde Mono Roza’sı ile yer alacak üstad Sezai Karakoç” diyerek sözlerine son verdi. Ögr. Görevlis M. Zeki Kutlu Şair-Yazar Seyfet Bozçalı, Şair-Yazar Erol Koca, Şair-Yazar Yüksel Akçayır, Şair-Yazar Namık Demir, Eğitimci-Yazar Hakan Taha Bayram, ŞairYazar Hasan Payyu, Şair-Yazar Ömriye Karataş, Şair-Yazar Atakan Daşdan, Birsen Yağız, Yağmur Yağız, Kerem Coşkun ve Oya Kaplan da Karakoç’un şiirlerinden örnekler okudular. Selvi GEÇAL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Son Videolar

Yükleniyor...

error: Content is protected !!