Saldırıcı, ‘’Kanser hücrelerin anarşik durumudur’’

4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde farkındalık oluşturmak ve Gebze’nin sağlık kuruluşlarının kanser ile ilgili çalışmalarını öğrenmek amacıyla Gazete Gebze ekibi olarak Gebze İlçe Sağlık Müdürü Şakir Saldırıcı ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Saldırıcı, ‘’Kanser hücrelerin anarşik durumudur’’
04 Şubat 2019 Pazartesi 09:25

 Saldırıcı, Gebze’de kanser ve sağlık konusunda bir bilinç zayıflığı olduğunu kendilerinin de bu eksikliği gidermek için birçok çalışma yaptıklarını söyledi.

ÇOK BİLGİLİ OLMAK MÜCADELENİN SACAYAĞIDIR

Hocasının kanserle ilgili çok önemli bir açıklaması olduğunu ve bu açıklamayı çok sevdiğini söyleyen Saldırıcı, ‘’Kanser normal düzenden sapmış doku kanunlarına başkaldırmış hücrelerin anarşik durumudur. Tabi bir anarşi çok yönlü oluşabiliyor. Dolayısıyla önlemek için de çok yönlü olmak gerekir. Çok bilgili olmak burada önemli bir mücadelenin çok önemli bir sacayağıdır. Çünkü iş vuku bulduktan sonra zaten sağlık kuruluşlarımızda gereken yapılıyor. Ama üzülerek söylüyorum ki insanlarımız çok eziyet çekiyorlar. Ateş düştüğü yere yakıyor ve etrafındaki herkes de bu süreçten pay alıyor. Bu sadece bireysel bir sorumluluk değil, ailemizin, sosyal toplum üzerindeki sorumluluğumuz. Bu durum da donanımlı olmayı, süreçlere daha efektif bakabilmeyi gerektiriyor’’ dedi.

KETEM’DE ÜCRETSİZ TARAMALAR YAPILIYOR

Gebze Ana Çocuk Sağlığı bünyesinde KETEM birimi olduğunu belirten Saldırıcı, orada özellikle kadın sağlığı hususunda birçok tarama programı yürüttüklerini ifade etti. Saldırıcı, ‘’Rahim ağzı kanseri, meme kanseri, bağırsak kanseri için tamamen ücretsiz taramalar yapıyoruz.  Öncelikli ve ücretsiz olarak halkımıza hizmet sunuyoruz. Gelip başvurmaları durumunda yaş gruplarına uygun taramalar yapıyoruz. Kanserden ve diğer hastalıklardan korunmanın en iyi yollarından bir tanesi daha çok bilgili olmak. Nasıl bir çevrede yaşadığınızı bilirseniz, yediklerinizin nasıl bir sonuç oluşturacağını bilirseniz ve bunun karşılığını da uygularsanız daha korunaklı bir yaşamınız olur. Bunlar sürecin genel hatları aslında. Bilmek yaşam kalitesini arttıran önemli bir araçtır’’ şeklinde konuştu.

‘’TOPLANTILAR VE SEMİNERLER DÜZENLİYORUZ’’

Sağlık Bakanlığının ve tüm sağlık kuruluşlarının gayretle ve en üst düzey donanımlarla bu hastalıklarla mücadele ettiğini ifade eden Saldırıcı, ‘’Biz daha çok koruyucu hekimlik hizmetlerine ağırlık veriyoruz. Aile hekimlerimiz ve Sağlık Bakanlığımızın sağlık politikalarının taşra teşkilatındaki uygulayıcıları olarak koruyucu hekimlik ve tarama programları adına bir sürü işlemler yürütüyoruz. Bunun birçoğunu aile hekimlerimiz yani 1. Basamak teşhis ve tedavi unsurlarımız üzerinden yürütüyoruz. Bir kesimini de Sağlık Müdürlüğümüz, çocuk sağlığı merkezimiz ve Ketem birimimiz tarafından yürütüyoruz. Yine Valiliğimizin ön gördüğü kadın sağlığı ve eğitimi projesi var. Bu bağlamda da insanlarımızın bilgili olmasına olanak açacak çalışmalar yapıyoruz. Bilgi, broşür, afiş sunumu yapıyoruz. Toplantılar ve seminerler düzenleyerek katkı sağlamak istiyoruz’’ diye konuştu.

‘’DAHA SAĞLIKLI BİR NESİL ARZULUYORUZ’’

Saha çalışmalarından bir tanesinin de okullar olduğunu söyleyen Saldırıcı, ‘’ Zira Milli Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız arasında yapılmış protokollere istinaden ortak çalışmalar yürütüyoruz. Bunlar aracılığıyla okul kantinlerini denetliyoruz, hem de bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz. Çocuklarımız geleceğimizdir. Devletimiz okul sağlığını arttırma yolunda gerçekten gayretli çalışmalarımız var. Bunların arasında ağız ve diş sağlığı, hijyen uygulamaları gibi eğitimlerinin verilmesi devletimizin bunu önemsediğinin göstergesi. Aynı zamanda aşılama çalışmalarımızla önemli katkı sunmaya çalışıyoruz. İlçemiz çok ciddi sayıda öğrenciye sahip. Öğrenci sayımız ülkemizdeki birçok ilin genel nüfusundan çok daha fazla. O açıdan üzerimize çok iş düşüyor. Ama arkadaşlarımız gayretle gereğini yerine getiriyorlar. Daha akıllı, daha sağlıklı bir nesil arzuluyoruz’’ ifadelerini kullandı.

KANSER BİREYSEL BİR HASTALIK DEĞİL

Gebze halkında kanser ile ilgili öngördükleri ve kısmen yapmış oldukları tespitlerin sonucunda biraz bilinç zayıflığı olduğunu gördüklerini belirten Saldırıcı. ‘’ Ama bu bir gerekçe bir bahane değil bunu görüyorsak biraz daha gayretkar olmamız gerekiyor. Uygulamalarımızda da bunu sunuyoruz. Eğitim programlarımız, yapmış olduğumuz çalışmalar bu bilinç seviyesinin artmasına yönelik. Bazen bilgilendirme afişlerimiz olur, kişi bakar ama okumadığı için size orada yazan cevabın sorusunu sorabiliyor. Kanser sadece bireysel bir hastalık değil, çünkü içerisinde çevresel faktörler var’’ diye konuştu. Çağla Yılmaz- Kübra Oğurlu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.