Sayfa Seç

‘Şiddet vakaları artıyor’

‘Şiddet vakaları artıyor’
reklâm

Yazar hakkında

Parti binasında bir araya gelen CHP’li kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldıktan sonra kadına yönelik şiddet vakalarında artış yaşandığını vurguladı. Kadınlar ekonomik şiddete de dikkat çekti. CHP’li kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla il binasında bir araya geldi. İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve çok sayıda kadın partili açıklamaya katıldı. Basın metnini okuyan Songül Kaya şunları söyledi: “Ülkemiz demokrasiden uzaklaştıkça, kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ediyor. Kadınlar sırf kadın oldukları için öldürülüyor, şiddete uğruyor. Bizler, en temel hakkımız olan yaşam hakkımıza sahip çıkmak için direniyoruz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı, tek adamın kararıyla çıkılmasını asla kabul etmiyoruz! İktidara geldiğimizde sözleşmeyi yeniden yürürlüğe koyacağız.

ÇIKILMASI FELAKET OLDU

CHP olarak, geçen yıl sözleşmenin bir maddesini hayata geçirdik ve Genel Merkezimizde ‘Alo Şiddet’ hattı kurduk. Yaşam en temel haktır diyerek projemize ‘YaşamHak’ adını verdik. 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmetleri verdik ve  vermeye devam ediyoruz. Projemiz kanalıyla şunu daha net görüyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararından sonra iletilen şiddet vakalarında artış var. Eğer İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olsaydı ve uygulansaydı; şiddet uygulayan birçok fail caydırıcı cezalar alacaktı. İmza tarihinden bu yana öldürülen binlerce kadın bugün hayatta olacaktı, katiller ‘yatarım üç beş ay, çıkarım’ rahatlığıyla hareket etmeyecekti.

PROJELERİMİZ HAZIR

Kadına yönelik ekonomik şiddet de arttı. Çalışabilir nüfustaki her 3 kadından ikisi işsiz. Her iki kadından biri kayıt dışı çalışıyor. Kadınlar eşit işe eşit ücret almıyor. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiğimizdeki yol haritamızı açıkladı. İktidara geldiğimizde ilk altı ayda ne mi yapacağız? Kadına yönelik şiddetle mücadelemiz derhal başlayacak. Aile destekleri sigortasını hayata geçireceğiz. Kadın istihdamını arttıracağız. Boşanan kadınlar için yeni başlangıç fonu oluşturacağız. Doğum izni uygulamasını geliştireceğiz. Güçlü bir kadın sağlığı programını başlatacağız.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Son Videolar

Yükleniyor...

error: Content is protected !!