Anasayfa > Uncategorized  >  Kocaeli’de Çiftçi Şenliği Coşkusu

Kocaeli’de Çiftçi Şenliği CoşkusuKocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Çiftçi Şenliği” İzmit Şarışeyh Mahallesi’ndeki mesire alanında, çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın katılımıyla gerçekleşen etkinlik, yerel çiftçilerin ve ailelerinin yoğun ilgisini çekti. Başkan Büyükakın etkinlikte yaptığı konuşmada, “Toprağın ekilmeye devam etmesi, hayvancılığın devam etmesi için var gücümüzle destekleme çalışmalarına devam ediyoruz. Bu kapsamda 72 destek projesi uyguladık. Bu desteklerin tutarı 1 milyar liradır. Tarımsal desteklemelerimizle ve hayata geçirdiğimiz projelerle Türkiye’ye örnek olduk” ifadelerini kullandı.

Şenlik kapsamında, çeşitli kamu kurumları, ziraat odaları, kooperatif ve birliklerin katkısıyla organize edilen geleneksel yarışmalar düzenlendi. Büyükşehir Mehter Takımı ve yerel sanatçıların konserleri, halk oyunları ve animatör gösterileri ile renklenen etkinlikte, çocuklar için oyun grupları ve halat çekme gibi çeşitli aktiviteler yer aldı.

Başkan Büyükakın, ayrıca şenlikteki konuşmasında, “Çünkü günümüz dünyasında, özellikle küresel iklim krizi ile birlikte çok ciddi bir gıda riski ortaya çıktı. Gıda riski, ülkeler için çok önemli bir güvenlik riski haline geldi. Bunun için toprağın ekilmeye devam etmesi, hayvancılığın devam etmesi için var gücümüzle destekleme çalışmalarına devam ediyoruz. Bu kapsamında 72 destek projesi uyguladık. Bu desteklerin tutarı 1 milyar liradır. Mazotundan gübresine, fidesinden fidanına, tohumundan arı kovanına, serasından süt soğutma tankına kadar, aklınıza gelecek her şeyi yaptık. Bunu yaparken sektörde yer alan odalarımızla kooperatiflerimizle muhtar ve çiftçilerimizle birlikte bunlara karar verdik.” şeklinde ekledi.

Etkinlik sonunda Başkan Büyükakın, stantları gezerek, katılımcılardan bilgi aldı ve çeşitli hediyeler dağıttı. Başkanın bu etkinliğe katılımı ve sunulan destekler, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.


Sıradaki Habere Kaydır